menusearch
behnammind.ir

Old Boy

به دنیای نه چندان دلچسب و رنگین من خوش آمدید
امیدوارم یخ نزنید

پنج شنبه هفتم مرداد ۰۰
(0)
(0)

Old Boy

old boy

 

فیلم Oldboy محصول سال 2003 به کارگردانی پارک چان-ووک و نقش آفرینی فوق العاده ی چویی مین-سیک است. در همان سال و در جشنواره فیلم کن رتبه‌ی دوم بهترین فیلم را به خود اختصاص داد و به شدت مورد تحسین تارانتینو قرار گرفت. یک شاهکار به تمام معنا از سینمای کره جنوبی که علاوه بر جذابیت‌‌‌‌های فراوان صمعی و بصری، روایت متفاوتی از داستان و معنای انتقام دارد. دیدن این فیلم فقط جنبه سرگرمی ندارد و با پایان فوق العاده‌اش تا مدت‌ها ذهن را درگیر موضوع فراموشی می‌کند، فراموشی برای رهایی از گذشته!
دایم الخمر است و در شب تولد تنها دخترش به دلیل مزاحمت بازداشت شده و بعد از آزادیش به طرز عجیبی توسط فردی ناشناس ربوده می‌شود. داستان اول استارت می‌خورد و پانزده سال در اتاقی زندانی می‌شود. چرایی این اتفاق را جستجو می‌کند، اسامی دوستان و آشنایان را می‌نویسد تا سرنخی بدست بیاورد اما به نتیجه‌ای نمی‌رسد و خود را مستحق این مجازات نمی‌داند. بعد از پانزده سال حبس فردی او را هیپتونیزم کرده و آزاد می‌شود. همه چیز در این فیلم عجیب است و بیننده نیز بدنبال پیدا کردن جوابی برای سوالات خود است. انتقام به اولین و آخرین امید او برای ادامه‌ی زندگی بدل می‌شود، انتقامی که کلیشه‌ای نخواهد بود. سکانس مبارزه‌ی خیابانی با 20 نگهبان در راهروی تنگ زندانی که در آن به مدت پانزده سال حبس شده بود را فراموش نخواهید کرد. درست به مانند بازی‌‌‌‌‌های ویدیویی دو بعدی مبارزه‌ای نفس‌گیر از سمت چپِ صحنه شروع می‌شود و با تخیلات رزمی یاد گرفته در این پانزده سال، همه را نقش بر زمین می‌کند. خشم زاییده شده از حس انتقام، این مبارزه‌ی غیر منطقی اما طبیعی را در نظر بیننده به یک قاب فراموش نشدنی تبدیل می‌کند. موسیقی حیرت آور فیلم شما را با کاراکتر اصلی فیلم تا انت‌‌‌‌های این راهرو می‌برد. اکنون منتظر غول این بازی دو بعدی هستید؟ غول بازی همان شخصیت اصلی فیلم است که قبول دارد به یک هیولا تبدیل شده و می‌گوید:
- درسته که من از یک هیولا بهتر نیستم اما آیا حق زندگی کردن ندارم؟
صبر کنید و با دقت تا پایان فیلم همراه باشید و شما را به مقدساتتان قسم می‌دهم در جایی که نشسته‌اید میخکوب باشید، هر چند اگر عاشق سینما هستید این فیلم شما را میخکوب خواهد کرد!
شروع داستان بعدی فیلم روبرو شدن شخصیت اصلی با باعث و بانی این اتفاقات عجیب است. حال او با مرحله‌ی آخر انتقامش چندان فاصله‌ای ندارد، اما صبر کنید تازه اواسط فیلم است و این رشته سر دراز دارد. شخصیت بد قصه تمامی اتفاقات را به گونه‌ای رهبری کرده تا شخصیت اصلی که تشنه‌ی انتقام است او را پیدا کند. شخصیت به اصطلاح بد قصه حق را به او می‌دهد که سوالاتی مثل چه کسی؟ چرا؟ در ذهنش شکل گرفته است و به او پیشنهاد می‌کند برای رسیدن به جواب همچنان در بازی او شریک باشد. شخصیت بد قصه در یک نوار کاست دلیل زندانی کردن شخصیت اصلی را این گونه بیان می‌کند:
-چون زبانش خیلی درازه
آری شایعه پراکنی و زبان درازی می‌تواند بدل به فاجعه شود. شخصیت اصلی در میابد که به دلیل زبان درازی و شایعه پراکنی پانزده سال را در حبس گذرانده است، اما حتی به یاد نمی‌آورد که چنین کاری کرده باشد. به دنبال سرنخ ها می‌رود و داستان بعدی فیلم از این جا شروع می‌شود. شخصیت اصلی فیلم جواب را پیدا می‌کند و می‌خواهد کار را تمام کند، اما...!!!
یادم رفت بگویم که بعد آزادی از حبس پانزده ساله به رستورانی می‌رود و با دختری کم سن و سال تر از خودش که آن‌جا مشغول به کار است آشنا می‌شود. سکانس به یادماندنی خوردن هشت پا ی زنده نیز در همین رستوران خلق می‌شود. عشق دو طرفه‌ای شکل می‌گیرد و دختر می‌خواهد تا پایان این راه همراه او باشد. پای دختر نیز به این بازی کشیده می‌شود که البته همین موضوع هم اتفاقی نیست.

 

oldboy


نمی‌توانم و این اجازه را به خود نمی‌دهم که داستان و پایان شوکه کننده‌ی فیلم را بیش از این لو بدهم. فقط این را بدانید که سرسختی در رسیدن به حقیقت، حقیقتی دیگر را فاش کرده و اتفاقات زجرآوری را در ادامه فیلم بوجود می‌آورد. فیلم old boy از آن دست قاب‌هایی است که همه چیز را در خود دارد و طعنه‌‌‌‌‌های سنگینی به آدم‌ها می‌زند که مبادا کاری کنید تا بعد‌ها برای خلاصی از آن آرزوی فراموشی داشته باشید. حقیقتِ داستانِ فیلم در ارتباط با تابوشکنی، زشتی‌‌‌‌های نامتعارف، خبرچینی، انتقام و سیب ممنوعه است. پس این فیلم را در لیست خود قرار دهید.
شخصیت اصلی در پایان فیلم لبخندی مصنوعی را تحویل بیننده می‌دهد، لبخندی که هنگام برخوردن به بن بست‌ها در طول فیلم بارها تکرار کرده است. دلیل این لبخند تابلویی است با این مضمون:
«بخند تا دنیا با تو بخندد، گریه کن تنها گریه خواهی کرد»

 

old boy

 

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر